Od 2005 roku oferujemy układy solarne – coraz częstszymi instalacjami w naszych domach są instalacje Odnawialnych Źródeł Energii – częściowo z chęci bycia bardziej ekologicznym, częściowo zmuszeni przez nowe dyrektywy i ustawy. Niezależnie od motywacji, OZE jest świetnym rozwiązaniem dla naszego środowiska, ale również dla naszych portfeli.

Układy solarne jako OZE

Podstawową definicją Odnawialnych Źródeł Energii jest wykorzystywanie energii pochodzącej z promieni słonecznych, ruchu wiatru czy wody. Są to źródła niewyczerpalne i przyjazne środowisku, jednocześnie finansowo bardziej opłacalne – wiele instalacji cechuje się wysoką żywotnością oraz zwrotem kosztów założenia instalacji w ciągu kilku lat. Obok układów solarnych do OZE należą również fotowoltaika i pompy ciepła.

Układy solarne polecane są szczególnie w miejscach, gdzie jest większe zużycie ciepłej wody – dla właścicieli pensjonatów, agroturystyk, hoteli i campingów, dla domów z większą ilością domowników lub do przedsiębiorstw.

Zasady działania

Instalacje solarne działają dzięki kolektorom umieszczonym na dachu budynku – dzięki czarnej barwie przyciągają i pochłaniają energię słoneczną, przekazując ją do płynu solarnego (glikolu) znajdującego się wewnątrz instalacji. Następnie płyn solarny tłoczony jest przez grupę pompową do zasobnika przez wężownicę, która ogrzewa ciepłą wodę użytkową.

Zalety i wady układu solarnego

Ekologia – zastosowanie instalacji solarnej nie ma negatywnego wpływu na środowisko. W trakcie montażu i użytkowania nie emitujemy żadnych zanieczyszczeń.

Dostępność – możemy korzystać z niej niezależnie od pogody. Nawet w chłodniejsze dni, kolektory przechwytują promienie słoneczne i przekazują je dalej, dzięki czemu codziennie jesteśmy w stanie zmniejszyć zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie wody użytkowej.

Bezobsługowość – po uruchomieniu instalacji, układ solarny nie wymaga żadnej dodatkowej ingerencji. Będzie działał stale, bez potrzeby zajmowania się nim i poświęcania mu czasu.

Cena – samo założenie instalacji nie należy do najtańszych – jeżeli jesteśmy zdecydowani, że chcemy założyć instalację solarną, to warto postarać się o dotację. Bez niej czas zwrotu inwestycji bardzo się wydłuża. Jednak z dotacją koszta zwracają się po kilku latach użytkowania – dzięki układowi solarnemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić do 70%  rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, którą wykorzystujemy do podgrzania wody, a w sezonie letnim wydajność sięga nawet 80-90%.

Masz pytanie?

Skontaktuj się
z nami!